Szczególnie w dobie stale rosnącej inflacji wiele osób zastanawia się, co zrobić, aby nie popaść w problemy finansowe. Do tej pory część z nich żyła bardzo rozrzutnie jednak dla większości przyszedł właśnie teraz czas na zmiany i zaciśnięcie budżetu domowego. W tym artykule pokażemy Ci, co możesz zrobić, aby zadbać o własne finanse.
Chwilówki – nie dziękuję!
Najgorsze co możesz zrobić to zadłużanie się i branie kredytów lub chwilówek. Zazwyczaj takie działanie ma bardzo niepożądane skutki i prowadzi do sytuacji, gdy musimy oddać znacznie więcej, niż pożyczyliśmy. Najczęściej rata do spłaty jest później na tyle wysoka, że nie jesteśmy w stanie na czas oddać pieniędzy. Jest to bardzo niebezpieczna praktyka, która często kończy się zajęciem naszego mienia przez komornika. Dodatkowo całemu procesowi może towarzyszyć duży stres związany z obawą o utratę pracy i niewypłacalności.
Oddaj co pożyczyłeś
Jeśli już zdążyłeś się zadłużyć, postaraj się najszybciej jak to możliwe spłacić wszystko. W ten sposób wkrótce odetchniesz z ulgą i będziesz żyć z czystą kartą bez dręczących myśli. We współczesnym świecie w przypadku, gdy wzięcie kredytu jest dla Ciebie niezbędne, pamiętaj, aby ustalić stałą ratę spłaty. Dzięki temu zabezpieczysz się przed ewentualnym ich wzrostem. Wiele osób traci na tym oszczędności życia.
Kontroluj swój budżet domowy
Nie ma nic lepszego niż comiesięczne planowanie budżetu domowego. Sprawdź jakie wydatki czekają Cię w danym miesiącu. Weź pod uwagę wszystkie rachunki, raty i koszta produktów pierwszej potrzeby. Odejmij ten wynik od swojego wynagrodzenia. Pozostałą część pieniędzy postaraj się odłożyć na przykład na konto oszczędnościowe i korzystaj z nich przy okazji nieoczekiwanych wydatków. Staraj się nie kupować tego, co na daną chwilę jest zbędne.
Postaraj się o większe zarobki
Możesz to zrobić, na przykład idąc do szefa po podwyżkę. Czasami jednak wiemy, że taka opcja nie wchodzi w grę. Warto zastanowić się wtedy nad podniesieniem swoich kompetencji lub zmianą pracy. Można także założyć własną działalność gospodarczą lub wykorzystać swoje zainteresowania do dodatkowego zarobku. Jeśli umiesz języki obce, może warto zacząć udzielać innym korepetycji?
Nie bądź rozrzutny!
To zdecydowanie nie jest najlepszy czas na rozrzutność. Dbaj o swoje ciężko zarobione pieniądze i nie wydawaj nigdy więcej, niż posiadasz. Taka gra jest niebezpieczna i może w przyszłości doprowadzić do bardzo dużego zadłużenia, z którym sobie nie poradzisz.
Pomyśl o funduszu awaryjnym
Jest to Twoje zabezpieczenie w razie nagłych i niespodziewanych wydatków. Niektóre z nich jak na przykład naprawa samochodu, mogą być naprawdę wysokie. Fundusz awaryjny to najczęściej około tysiąc złotych. Nie korzystaj z niego nigdy, jeśli to nie są potrzebne wydatki. Ludzie często biorą pieniądze i przeznaczają je na błahe rzeczy służące głównie własnej rozrywce. Takie postępowanie grozi Ci utratą własnego zabezpieczenia a tym samym komfortu psychicznego.
Wiemy, że czasami ciężko zapanować nad własnymi finansami. Ludzie wydają pieniądze na zachcianki, a później dopiero myślą, jak wytrwać do kolejnej wypłaty. Zastanów się więc raz jeszcze nad mądrym rozdysponowaniem swoich funduszy.