Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Czy jest możliwa praca w IT bez doświadczenia?

11 września 2022 praca w it bez doświadczenia


Wielu pracodawców zaznacza w ogłoszeniach, że szuka do pracy informatyka z doświadczeniem, jednak co mają zrobić osoby, które go nie mają. W niektórych przypadkach rzeczywiście mogą być na straconej pozycji, ale nie należy się poddawać. Najgorszym rozwiązaniem jest spoczywanie na laurach, nieinwestowanie w swoją edukację. Jeśli ktoś myśli, że wszystko wie, to zostanie szybko zweryfikowany przez życie. Dla wielu przedsiębiorców znacznie ważniejsze będzie od doświadczenia to, że ktoś jest zmotywowany do pracy, otwarty, szybko się uczy. Doświadczenie zawsze można zdobyć, ale nie wystarczą chęci. Samo studiowanie informatyki nie sprawi, że ktoś z łatwością znajdzie pracę.

Praca w IT bez doświadczenia? To możliwe!

Wiele osób zastanawia się, skąd mają mieć paroletnie doświadczenie, skoro dopiero ukończyli studia informatyczne. Trzeba zrobić rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na pytanie, co się robiło przez te wszystkie lata. Doświadczenie można zdobyć dzięki stażom, najlepiej w znanych firmach. Nawet jeśli mają być one nieodpłatne, to nadal warto skorzystać z okazji. Nie każdy ją ma, a praktyka jest kluczowa. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia zamieszczone przez pracodawców. Bardzo często jest zawarty w nich wymóg, że od kandydata oczekuje się minimum dwuletniego doświadczenia. Warto wobec tego zastanowić się, w jakiej chce się pracować technologii i rozejrzeć się za firmami, które potrzebują stażystów.

Co ma znaczenie?

Jak wiadomo, studia są źródłem cennej wiedzy. Można jednak wiedzieć sporo, ale teoria to za mało. Kolejną kwestią jest, aby nie zajmować się wszystkim po trochu. Lepiej skupić się na konkretnej technologii i stać się ekspertem w danej dziedzinie. Brak doświadczenia nie musi być problemem, bo można je zdobyć dzięki dodatkowym kursom informatycznym. Nawet jeśli na początku wymarzona posada będzie nieosiągalna, to małymi krokami uda się do niej zbliżyć. Warto wobec tego podnosić swoje kwalifikacje. Dla pracodawców ogromnym atutem jest to, aby potencjalny kandydat na dane stanowisko miał rozmaite certyfikaty. Świetną opcję będzie wobec postawienie na swój rozwój. Na zwrot z inwestycji nie będzie trzeba długo czekać. Certyfikat uzyskuje się dopiero po zdaniu testu, co potwierdza nabytą wiedzę.

O czym warto pamiętać?

Nawet jeśli ktoś nie ma doświadczenia w IT, to może zapunktować u pracodawcy w inny sposób. Bardzo pomocne jest pokazanie swojego zdeterminowana. Dobra autoprezentacja to podstawa. Należy pokazać potencjalnemu pracodawcy, że jest się odpowiednią osobą na dane stanowisko, otwartą na naukę i ciągły rozwój. Przy braku doświadczenia można przykładowo mówić o swoich dokonaniach, aby zainteresować swoją osobą. Znaczenie ma również otwartość na zmiany technologii. Bardzo cenione są umiejętności miękkie. Doceniona zostanie osoba pracowita, mająca prawdziwą pasję do programowania. Warto również realizować rozmaite projekty, które posłużą potem do pochwalenia się pracodawcy. Pokazanie zaangażowania we własny rozwój to sposób na zrobienie dobrego wrażenia.

Planowanie emerytalne – dlaczego warto zacząć jak najwcześniej

Redakcja konferencjanowaenergia.pl

Dzielimy się swoją wiedzą na temat biznesu. Doradzamy w sprawach związanych z finansami, prawem, pracą i rozwojem osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kaski ochronne
Przesyłki kurierskie i ich efektywna obsługa dla e-sklepów
Ochrona techniczna czy fizyczna

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ochrona techniczna czy fizyczna