Strona główna
Rozwój osobisty
Tutaj jesteś

Czy wiesz, jak panować nad emocjami?

11 września 2022 jak panować nad emocjami


Niektórzy dobrze ukrywają to, co myślą i czują, inni mają problem z panowaniem nad swoimi emocjami. Niestety może stać się to źródłem rozmaitych problemów, szczególnie w kontaktach międzyludzkich. Oczywiście każdemu zdarza się wybuchnąć i dać się ponieść emocjom. Niestety wypowiedziane pod ich wpływem słowa mogą kogoś zranić, spowodować kłopoty. Istotne będzie nauczenie się tego, jak sobie radzić w sytuacjach, które wyprowadzają z równowagi. Istnieją skuteczne sposoby na to, aby nie dopuścić do bycia kontrolowanym przez własne emocje.

Jak panować nad emocjami, aby uchronić się przed problemami?

Emocje charakteryzują się tym, że są gwałtowne, mogą być pozytywne lub negatywne. Wpływają na wypowiadane słowa i podejmowane działania. Nierzadko zdarza się, że ktoś zrobi coś, tego potem żałuje. Konsekwencje postępowania pod wpływem emocji mogą być przykre dla rozmówców. Emocjom towarzyszy także odpowiednia mimika. Co w takim razie robić, aby uniknąć rozmaite problemów? Jeśli pojawiają się silne emocje, to warto dać sobie chwilę wytchnienia. Można się przykładowo przejść, wyjść z pomieszczenia i pospacerować, najlepiej wziąć kilka głębokich wdechów na świeżym powietrzu. Niektórym wystarczy chwila na uspokojenie się, inni potrzebują więcej czasu na opadnięcie emocji. Pomocne jest zarówno powolne oddychanie, jak i odliczanie w myślach. Istotne będzie odcięcie się od sytuacji, która wywołała silne emocje. Trzeba się od niej zdystansować.

Jak nie dać się ponieść emocjom?

Jeśli komuś zależy na tym, aby emocje nie przejmowały nad nim kontroli, to powinien systematycznie się relaksować. Kluczowe staje się zachowanie równowagi emocjonalnej. Wspaniale sprawdzają się: rozluźnianie mięśni, medytacje i ćwiczenia fizyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak skuteczną metodą jest uśmiechanie się, nawet jeśli odczuwa się w danym momencie negatywne emocje. Organizm na skutek podniesienia kącików ust reaguje wzmożoną produkcją endorfin, czyli hormonów szczęścia. Uśmiechanie się jest sposobem na zmylenie go, można w ten sposób wyzwalać pozytywne emocje. Warto przetestować to na sobie, szczególnie jeśli pojawi się smutek lub poczucie bezsilności.

Jak trzymać emocje w ryzach?

W zapanowania nad emocjami pomaga ich zrozumienie. Warto wobec tego zastanowić się, czego się doświadcza. Nazywanie emocji i zrozumienie, że są tylko czymś chwilowym, bardzo pomaga. Zdecydowanie lepiej jest myśleć, że odczuwa się złość niż to, że jest się złym. Niektórzy zapisują nazwy emocji na kartce, inni mówią je na głos. Zamiast skupiać się na emocjach, lepiej jest zacząć myśleć o rozwiązaniu powstałego problemu. Pomaga także odwrócenie uwagi, skupienie jej na czymś innym typu słuchanie muzyki. Istotne jest zajęcie się czymś przyjemnym. Nie ma sensu pogrążanie się w negatywnych emocjach, to tylko je potęguje. Złym pomysłem będzie także kontrolowanie emocji, lepiej pozwolić im swobodnie przepłynąć, z czasem słabną. Istotne będzie to, aby nie podejmować żadnych ważnych decyzji pod ich wpływem.

Planowanie emerytalne – dlaczego warto zacząć jak najwcześniej

Redakcja konferencjanowaenergia.pl

Dzielimy się swoją wiedzą na temat biznesu. Doradzamy w sprawach związanych z finansami, prawem, pracą i rozwojem osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak panować nad emocjami
Silny charakter
Organizacja czasu pracy

Organizacja czasu pracy

26 lipca 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?

Organizacja czasu pracy