Strona główna
Prawo
Tutaj jesteś

Dofinansowanie na założenie firmy

31 sierpnia 2022 Dofinansowanie na założenie firmy

Marzysz o własnej działalności gospodarczej, lecz potrzebujesz zastrzyku gotówki? Urząd pracy umożliwi Ci pobranie dofinansowania. Wystarczy spełniać konkretne warunki, aby cieszyć się bezzwrotnymi pieniędzmi, które mogą przyczynić się do realizacji Twoich planów. Zainteresowany? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym poznasz więcej szczegółów na ten temat. 

Dofinansowanie na założenie własnej firmy – warunki

Oczywiście sama chęć rozpoczęcia własnego biznesu nie oznacza, że będziesz mógł otrzymać dofinansowanie z urzędu pracy. Oto warunki, które musisz spełnić, aby pozyskać gotówkę i zrealizować swój cel. Należą do nich:

  • rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna,
  • nieaktywny status studenta studiów dziennych (możesz być studentem zaocznym),
  • minimum roczna przerwa w prowadzeniu jakiejkolwiek działalności gospodarczej,
  • brak przestępstw gospodarczych przez okres minimum dwóch lat od złożenia wniosku,
  • brak odmowy zatrudnienia, podjęcia stażu lub przygotowania zawodowego bez uzasadnionej przyczyny przez rok od złożenia wniosku o dotacje,
  • brak otrzymania we wcześniejszym okresie bezzwrotnej dotacji na prowadzenie własnej firmy oraz brak starań o pobranie dotacji w tym celu od innych placówek w czasie starań o dotację z urzędu pracy.

Po rejestracji do urzędu jako osoba bezrobotna do momentu złożenia wniosku o dotację musi minąć określony okres, który może się różnić w zależności od placówki.

Procedura dofinansowania

Wbrew pozorom trwa ona bardzo krótko najczęściej w okolicy miesiąca. Urząd pracy dokładnie przejrzy Twoje dokumenty oraz dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Bardzo ważna jest też dla nich ocena Twojego przyszłego biznesu. Jeśli urząd rozpatrzy Twój wniosek pozytywnie, musisz wstawić się z dwoma poręczycielami, którzy spłacą pobraną dotację w momencie, gdy nie wywiążesz się z danej umowy. Po otrzymaniu gotówki na konto musisz otworzyć swój biznes i spełnić określone warunki.

Kwota dofinansowania

Jest to kluczowy aspekt, o który pytają przyszli właściciele firm. Nic dziwnego. Bez niego prawdopodobnie nie mogliby zacząć spełniać swoich marzeń. Kwota, jaką można otrzymać w dużej mierze zależy od urzędu, z którego chcemy otrzymać dofinansowanie. Zazwyczaj oscyluje ona maksymalnie w okolicach 36 tysięcy złotych. Jest to oczywiście kwota, której nie musisz w żaden sposób zwracać do urzędu, chyba że nie zostaną spełnione warunki, a biznes upadnie przed rocznicą działalności. W takim przypadku możesz zostać zobligowany do zwrócenia dotacji do miesiąca od otrzymania stosownego wezwania do uiszczenia wpłaty.

Co z wkładem własnym w przypadku dofinansowania? 

Dobra wiadomość dla tych, którzy nie mają odłożonej gotówki, lecz chcą rozpocząć swój własny biznes. Wkład własny oficjalnie nie jest wymagany, jednak bardzo często urząd zwraca na ten punkt uwagę. Jeśli posiadasz jakąś gotówkę, którą chcesz zainwestować w swoją firmę to dla nich dobry znak, że poważnie podchodzisz do tej sprawy i jesteś gotowy na zostanie przedsiębiorcą. Pamiętaj, że otrzymane dofinansowanie musisz wykorzystać w ciągu miesiąca od otrzymania przelewu na konto, więc zazwyczaj wkład własny może się przydać, aby jak najszybciej ruszyć z otwarciem biznesu.

Jak widzisz, dofinansowanie na założenie własnej firmy nie musi być długim i żmudnym procesem. Wystarczy, że spełnisz warunki stawiane przez urząd pracy, by już wkrótce być sobie samemu szefem. A Ty masz już swój pomysł na biznes?

 

 

Jak sporządzić ważną umowę najmu – kluczowe wskazówki

Redakcja konferencjanowaenergia.pl

Dzielimy się swoją wiedzą na temat biznesu. Doradzamy w sprawach związanych z finansami, prawem, pracą i rozwojem osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Prawa pracownika w Polsce – co warto znać
Jak sporządzić ważną umowę najmu – kluczowe wskazówki
Przewodnik po prawach autorskich – co powinieneś wiedzieć

Jesteś zainteresowany reklamą?

Przewodnik po prawach autorskich – co powinieneś wiedzieć