Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Formy zatrudnienia pracowników – rodzaje umów

25 lipca 2022 Formy zatrudnienia pracowników

Jest wiele rodzajów umów. Jeśli jesteś już długo na rynku pracy, prawdopodobnie większość z nich dobrze znasz. Pracodawca może zapewnić Ci różne warunki zatrudnienia jednak to Ty podejmujesz ostateczną decyzję, na co się zgodzisz. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, która umowa najbardziej Ci odpowiada.

Umowa o pracę na okres próbny

Z taką umową spotkasz się najczęściej, podejmując pracę. Przez przeważnie okres 3 miesięcy zarówno Ty, jak i pracodawca macie okazję sprawdzić, czy warunki, na jakie się umówiliście, są dla Was odpowiednie. Jeśli nie, to po upływie tego czasu możecie zrezygnować z dalszej współpracy. Taka umowa jest zawierana tylko raz. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pracownik po wcześniejszej rezygnacji chce powrócić do danej firmy, lecz minęło już 3 lata, lub zmienia stanowisko w obrębie tej samej placówki. Ten typ umowy daje Ci jednocześnie szereg praw w tym między innymi prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, chorobowego, urlopu wypoczynkowego oraz okresu wypowiedzenia. 

Umowa o pracę na czas określony

Na ten typ umowy pracodawca decyduje się najczęściej po skończonym okresie próbnym. Może być ona zawierana, między tymi samymi osobami maksymalnie 3 razy a jej czas nie może przekraczać 33 miesięcy. Umowa następująca po tym czasie jest już zawierana na czas nieokreślony. Co więcej, przysługują Ci te same prawa co w umowie na okres próbny.

Umowa o pracę na czas nieokreślony

Ta umowa jest najbardziej pożądaną umową przez pracowników. Nie ma na nią konkretnego terminu, dlatego też daje poczucie stabilności i bezpieczeństwa, ponieważ najczęściej taka praca jest podejmowana na lata. Co więcej, gwarantuje dłuższy okres wypowiedzenia, a ewentualne zwolnienie musi być poparte konkretnym uzasadnieniem. Pracownik ma do dyspozycji urlop, jest ubezpieczony, zabezpieczone jest także jego wynagrodzenie oraz czas pracy.

Umowa na zastępstwo

Jest to dość specyficzny rodzaj umowy, jednak bardzo często korzystają z niego pracodawcy, którzy potrzebują zastąpić długo nieobecnego pracownika. Powodów takiej nieobecności może być sporo. Zaliczamy do nich na przykład urlopy wychowawcze lub chorobowe. Pracownik decydujący się podjąć pracę na taką umowę może mieć zupełnie odmienne wynagrodzenie oraz czas pracy. Ten typ umowy nie jest dogodny dla kobiet planujących ciążę, ponieważ nie chroni ich w żaden sposób. 

Umowa na czas wykonywania określonej pracy

Taka umowa zawierana jest na czas wykonywania danego zadania. Rozwiązanie tej umowy następuje w chwili oddania pracy swojemu pracodawcy lub gdy strony wzajemnie dojdą do porozumienia. Umowa może ustać także w przypadku likwidacji firmy lub jej upadłości. Wtedy pracownik ma 2 tygodnie wypowiedzenia.

Umowa zlecenie

Jest to umowa o charakterze cywilnoprawnym. Jeśli obie strony mają zdolność do czynności prawnych mogą między sobą zawrzeć umowę zarówno odpłatną, jak i nieodpłatną. Czas trwania uzgadnia pracodawca. Nie jest on jednak w żaden sposób ograniczony. Umowę może wypowiedzieć każda ze stron w każdym momencie trwania pracy. Nie ma żadnej pewności zatrudnienia po ustaniu umowy.

Umowa o dzieło

Pracownik, podejmując się pracy o dzieło zobowiązany jest do jego wykonania. W umowie muszą być zawarte informacje odnośnie realizacji zadania, rodzaju dzieła, przeznaczonego czasu oraz wynagrodzenia. Podejmując się pracy na taką umowę, pracownik jest pozbawiony większości praw. 

Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie dla Ciebie pomocny podczas szukania zatrudnienia, a także, że dzięki nam dowiesz się więcej o tym, co przysługuje Ci w ramach danej umowy, którą zawrzesz z przyszłym pracodawcą.

Jak sporządzić ważną umowę najmu – kluczowe wskazówki

Redakcja konferencjanowaenergia.pl

Dzielimy się swoją wiedzą na temat biznesu. Doradzamy w sprawach związanych z finansami, prawem, pracą i rozwojem osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kaski ochronne
Przesyłki kurierskie i ich efektywna obsługa dla e-sklepów
Ochrona techniczna czy fizyczna

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ochrona techniczna czy fizyczna