Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Urlopy wypoczynkowe

28 lipca 2022 Urlopy wypoczynkowe

Zaczynasz swoją pierwszą pracę i zastanawiasz się, ile wolnego Ci przysługuje? A może masz zaległy urlop i nie wiesz do kiedy możesz go wykorzystać? Zapoznaj się z naszym artykułem, a rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości odnośnie dni wolnych w ramach urlopu wypoczynkowego. 

Kto ma prawo do urlopu wypoczynkowego?

Do urlopu wypoczynkowego prawo ma każdy pracownik. Jego wymiar może się jednak różnić i zależeć od odmiennych czynników. Jedno jest pewne. Dłuższy staż pracy zdecydowanie działa na naszą korzyść, przyczyniając się do wydłużenia ilości dni wolnych. Zacznijmy jednak od początku. Przychodząc do pracy, pracownik otrzymuje 20 dni do wykorzystania w ramach urlopu wypoczynkowego. Po przepracowaniu co najmniej 10 lat może on już liczyć na zwiększenie wolnego do 26 dni. Co ciekawe inną sytuację mają osoby, które w ciągu swojego życia ukończyły:

  • zasadniczą lub równorzędną szkołę zawodową – zgodnie z programem nauczania, liczona jako 3 lata pracy.
  • średnią szkołę ogólnokształcącą – liczona jako 4 lata pracy 
  • średnią szkołę zawodową dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych – liczona jako 5 lat pracy
  • średnią szkołę zawodową – zgodnie z programem nauczania, liczona jako 5 lat pracy
  • szkołę policealną – liczona jako 6 lat pracy
  • szkołę wyższą – bez względu na ukończony kierunek studiów, liczona jako 8 lat pracy

Z tych informacji wychodzi, że osoby, które w swoim życiu ukończyły studia co najmniej 1 stopnia, mogą po 2 latach pracy liczyć na zwiększenie dni urlopu wypoczynkowego z 20 do 26. Warto jednak zaznaczyć, że ilość ukończonych szkół nie sumuje się i nie przybliża do szybszego wydłużenia urlopu wypoczynkowego.

Czy niewykorzystany urlop wypoczynkowy przepada?

Absolutnie nie! 26 dni to maksymalny czas urlopu wypoczynkowego, jaki przysługuje nam w ramach wykonywania danej pracy. Nie jest jednak powiedziane, że musimy go wykorzystać w danym roku kalendarzowym. To nasz czas wolny i możemy sobie nim swobodnie dysponować według uznania. Niewykorzystany urlop przechodzi automatycznie na kolejny rok, co oznacza, że zamiast standardowych 26 dni w przypadku co najmniej 10 lat pracy, mamy możliwość skorzystania z dodatkowego zaległego urlopu wypoczynkowego. Jest tylko jeden warunek. Musi być on wykorzystany maksymalnie do 30 września danego roku. Co więcej, w pierwszej kolejności ubiegając się o wolne, dostaniesz je właśnie z zaległego urlopu.

Jak wygląda urlop wypoczynkowy w przypadku osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze?

Takie osoby mają urlop wypoczynkowy wyliczany w zupełnie inny sposób niż osoby pracujące na pełnym etacie. Jest on tworzony na podstawie godzin. Pracownik, który pracuje w pełnym wymiarze ma do dyspozycji 20 dni urlopu. W przypadku połowy etatu jest to 10 dni. Każdy dzień to 8 godzin pracy. Po pomnożeniu przez ilość dni wychodzi nam 80 godzin urlopu do wykorzystania. Liczba ta może być zmienna w zależności od czasu pracy pracownika w poszczególnych dniach. Co więcej, urlop nie może być wykorzystywany na zasadzie wzięcia kilku godzin wolnych w dniu pracy. Mają to być zawsze pełne dni, chyba że na końcu zostanie pracownikowi mniej niż 8 godzin wolnego. 

Urlop wypoczynkowy to ważna kwestia dla każdego pracownika. W pracy spędzamy większość życia i wiele z nas z utęsknieniem czeka na te kilka dni wolnych, aby móc odpocząć. Mamy nadzieję, że ten artykuł udzielił Wam odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Jak sporządzić ważną umowę najmu – kluczowe wskazówki

Redakcja konferencjanowaenergia.pl

Dzielimy się swoją wiedzą na temat biznesu. Doradzamy w sprawach związanych z finansami, prawem, pracą i rozwojem osobistego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kaski ochronne
Przesyłki kurierskie i ich efektywna obsługa dla e-sklepów
Ochrona techniczna czy fizyczna

Jesteś zainteresowany reklamą?

Ochrona techniczna czy fizyczna